Paddle boarding dla zdrowia psychicznego

Dlaczego paddleboarding dla zdrowia psychicznego jest tak znakomity?

Czy wiesz, że wiosłując możesz pozbyć się stresu?

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia i medytacja są świetne dla twojego zdrowia psychicznego. Ale medytując w domu rano i biegnąc na siłownię po pracy niekoniecznie zrealizujesz swój cel spokojnego życia oraz zdrowia fizycznego i psychicznego. Być może jest to idealny moment, aby połączyć praktykę mindfulness z ćwiczeniami w naturalnym środowisku.

Sekret tkwi w znalezieniu łatwego sposobu na zanurzenie się w naturze i wykonywanie powtarzalnych, mało inwazyjnych ruchów, które szybko i łatwo wprowadzą Cię we „flow”. Dzięki desce z wiosłem (SUP) wystarczy 20-30 minut, by otrzymać pełną dawkę „pigułki natury”, której twoje ciało i umysł potrzebują, by poprawić zdrowie psychiczne i ogólne samopoczucie.

Jak mogę zredukować stres dzięki ćwiczeniom?

  • Medytacja

Medytacja nie wymaga siedzenia z zamkniętymi oczami jak jogini robią to od setek lat. Praktyka polega głównie na mindfullness i byciu tu i teraz. Oznacza to zwracanie uwagi na ćwiczenia i doznania, których doświadczasz podczas sesji wiosłowania. Doceniaj uczucie płynącej wody pod stopami, gdy suniesz po wodzie i skup się na doznaniach fizycznych – dźwięku wiosła poruszającego się w wodzie i poza nią, zapachu powietrza, uczucia w pracujących mięśniach. Świadomość doznań, których zwykle nie zauważamy, sprawia, że wiosłowanie jako medytacja jest tak skuteczne i satysfakcjonujące.

  • Wejdź w „stan flow”, aby zwiększyć uważność i dobre samopoczucie

Paddle boarding jest idealnym ćwiczeniem, aby dostać się do stanu flow, który pozwoli twojemu ciału i umysłowi zrelaksować się w naturalny sposób. Założyciel Harvard’s Mind/Body Medical Institute, dr Herbert Beson, ukuł termin „reakcja relaksacyjna”, aby opisać, w jaki sposób organizm uwalnia substancje chemiczne, które sprawiają, że mięśnie i organy zwalniają i zwiększają przepływ krwi do mózgu – jest to skuteczna metoda leczenia szerokiej gamy zaburzeń związanych ze stresem. Podczas gdy zajęcia takie jak joga, akupunktura, tai chi i proste powtarzające się ćwiczenia oddechowe mogą pomóc Ci wejść w odmładzający stan relaksu, Twoja deska do wiosłowania jest również doskonałą platformą do osiągnięcia codziennej dawki zen. 

  • Aktywuj swój nerw błędny poprzez głębokie oddychanie

Kiedy przytulasz bliskiego przyjaciela lub czujesz spokój po głębokim rozciągnięciu, tak naprawdę aktywujesz złożony system nerwów powiązanych z przypływem i odpływem hormonów, takich jak kortyzol. Choć nie do końca rozumiemy każdy szczegół tego złożonego systemu, wiemy, że jest on kluczem do dobrego samopoczucia i szczęścia. Naukowcy uważają, że najlepszym sposobem na aktywację tego systemu jest aktywność taka jak joga czy głębokie oddychanie. Następnym razem, gdy będziesz wiosłować, upewnij się, że zwracasz uwagę na swój oddech, aby zmaksymalizować czas spędzony na wodzie i czerpać korzyści z wysoce aktywnego nerwu błędnego, takie jak zmniejszony stres.

  • Ustaw cele i sprawdź je na swojej liście

Można zoptymalizować swój czas ustanawiając „konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i ograniczone w czasie cele.” Pomoże Ci to zwiększyć sprawność fizyczną i zdrowie psychiczne. Konkretne cele pomagają utrzymać motywację do pozostania na kursie, a osiąganie celów jest łatwym sposobem na zwiększenie zdrowia psychicznego. W przypadku paddle boardingu, może to być konkretny dystans, który chcesz osiągnąć w określonym czasie, liczba dni w tygodniu, w których będziesz wiosłować lub kalorie, które chcesz spalić. Upewnij się tylko, że Twoje cele są realistyczne i mierz swoje postępy.

Co mówi nauka

Zanurzenie się w naturze będzie miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Ostatnie badania opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Frontiers in Psychology zalecają „pigułki natury”, oferując jednocześnie dowód na to, że naprawdę działają.

„Wiemy, że spędzanie czasu na łonie natury zmniejsza stres, ale do tej pory nie było jasne, ile go wystarczy, jak często to robić, a nawet jaki rodzaj doświadczenia z naturą przyniesie nam korzyści”

mówi główna autorka badania dr MaryCarol Hunter.

Badanie przeprowadzone na 36 mieszkańcach miast w ciągu 8 tygodni wykazało, że można obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzolu – aż o 28% dzięki 20-30 minutom spędzonym na łonie natury każdego dnia.

Miłego wiosłowania!

Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!