Przygotuj się na sezon letni

Jak przygotować się na sezon letni z SUPami

Dla zdecydowanej większości osób pływających na deskach z wiosłem w całym kraju, lato, to czas, kiedy trzeba odkurzyć supa. Jest to pora roku, w której jesteśmy w stanie zanurzyć się w naturze i czerpać korzyści ze zdrowszego, szczęśliwszego życia robiąc to, co kochamy. Ale aby znaleźć swój flow i pozwolić swojemu ciału i umysłowi zrelaksować się w naturalny sposób, trzeba przygotować swój sprzęt.

Jeśli twój paddle board spędził sezon jesienno zimowy w garażu czy piwnicy, teraz jest czas, aby upewnić się, że wszystko nadal jest na swoim miejscu, tak, jak to zostawiłeś/aś. Nie chcesz przecież, będąc już nad wodą, gotowy/a do wypłynięcia odkryć, że brakuje drobnych ale istotnych rzeczy, takich jak zacisk wiosła lub śruby płetwy.

1. Sprawdź swoją deskę

Paddle boardy rzadko kiedy ulegają uszkodzeniom w wodzie. Zdecydowanie częściej zdarza się to w trakcie transportu czy przechowywania. Jeśli masz sztywną deskę, która została w magazynie na zimę, to jest czas, aby wyciągnąć go teraz i sprawdzić na wszelki wypadek. Dokładnie obejrzyj swoją deskę od góry do dołu w dobrze oświetlonym miejscu. Używając rąk, zbadaj szyny w górę i w dół, aby upewnić się, że deska nie została uderzona przez żadne twarde przedmioty poza sezonem.

Jeśli masz SUP pompowany, napompuj go do zalecanej wartości 13-17 PSI, aby upewnić się, że jest szczelny i że masz cały swój sprzęt, aby wyjść na wodę. Jeśli brakuje ci jakichś elementów lub musisz je naprawić i rozwiązać jakieś problemy teraz jest na to czas.

2. Wyczyść swoją deskę

Aby w stu procentach cieszyć się swoją pierwszą wyprawą na desce w sezonie letnim, musisz porządnie ją wypucować. Niezależnie od rodzaju deski, którą posiadasz, powinieneś/nnaś wyczyścić ją ciepłą wodą z delikatnym mydłem oraz miękką szczotką. Wyszoruj dobrze deskę, zwracając szczególną uwagę na skrzynki na płetwy i korki wentylacyjne, aby upewnić się, że nie ma tam piasku, soli ani brudu. Spłucz ją świeżą wodą i upewnij się, że deska jest całkowicie sucha przed umieszczeniem jej z powrotem w torbie do przechowywania.

3. Skompletuj wszystkie niezbędne dodatki

Sprawdź swój sprzęt pod kątem brakujących części. Małe elementy, takie jak śruby płetw i regulowane zaciski wiosła mogą łatwo zgubić się poza sezonem, zwłaszcza jeśli trzymałeś/aś w garażu przez całą zimę. Zbierz następujące niezbędne części do wiosłowania i sprawdź, czy są w dobrym stanie:

  • Wiosło
  • Płetwa
  • Smycz
  • Osobiste urządzenie wypornościowe
  • Podkładki na bagażnik dachowy i pasy do sztywnych desek
  • Pompka i akcesoria do desek pompowanych
  • Filtr przeciwsłoneczny
  • Strój do wiosłowania

4. Przygotuj swoje ciało

Jeśli minęło kilka miesięcy od ostatniego wiosłowania, zacznij od kilku prostych ćwiczeń rozciągających, aby zwiększyć swoją mobilność i przygotować ciało do wody. Świetna rutyna przed wiosłowaniem sprawi, że krew popłynie do odpowiednich grup mięśni i rozluźni Twoje stawy. Ćwiczenia takie jak przysiady, napinanie pośladków na stojąco, krążenie kostek, wypady, deska i skrętoskłony na szerokich nogach pomogą przygotować ciało do wiosłowania. Zacznij ćwiczyć rozgrzewkę przed pływaniem na desce kilka tygodni przed sezonem na supy, stosując się do naszego kompletnego przewodnika po rozgrzewkach i rozciąganiu na desce z wiosłem. Twoje ciało podziękuje Ci za ten wysiłek podczas pierwszego wiosłowania w tym roku.

5. Zaplanuj swoją przygodę

Nawet jeśli pobliskie jezioro wydaje Ci się doskonałym miejscem do wiosłowania w sezonie supowym, pomyśl o zafundowaniu sobie czegoś specjalnego. Najprostszym sposobem, aby Twoja pierwsza przejażdżka na desce z wiosłem w sezonie była niezapomnianą wycieczką jest zaplanowanie niesamowitej przygody SUP. To proste: wybierasz jakiś epicki cel na wiosłowanie, zapraszasz kilku najbliższych przyjaciół i rezerwujesz hotel, kemping lub Airbnb na weekend. Jeśli masz już czystą, gotową deskę i skompletowany sprzęt w ramach listy kontrolnej na letni sezon SUP, wszystko, co pozostało do zrobienia, to cieszyć się podróżą i dzielić się swoją piękną przygodą.

Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!