Jak pływać na SUPie – podstawy

podstawy sup

Jak pływać na SUPie - podstawy sup

Stand up paddle boarding (SUP) oferuje przyjemny sposób zabawy na wodzie, z dodatkową korzyścią w postaci treningu całego ciała. A ponieważ stoisz na swojej desce, daje ci to wyjątkowy punkt obserwacyjny do oglądania tego, co jest pod wodą i na horyzoncie.

Podstawy sup

Przed wyruszeniem na wodę po raz pierwszy, warto wiedzieć, jaki paddleboard i jaki sprzęt wybrać. Aby rozpocząć paddle boarding, musisz się nauczyć:

 • Jak się przygotować do pływania na supie; oczywiście potrzebujesz swojej deski z wiosłem, plus tylko kilka innych niezbędnych rzeczy.
 • Podstawowe techniki wiosłowania na desce SUP; tylko kilka rzeczy sprawi, że nie skończysz wiosłując w kółko.
 • Kilka pomocnych wskazówek na pierwszą wyprawę na SUP (podpowiedź: postaraj się, aby wiatr stał się twoim przyjacielem).

Przygotuj się do SUP

Dobra wiadomość: potrzebujesz tylko kilku kluczowych elementów wyposażenia, aby cieszyć się pływaniem na desce z wiosłem.

 1. Deska z wiosłem: Na pierwszy raz czy dwa, możliwe, że wypożyczysz sprzęt lub pożyczysz od znajomego. Potem, jeśli zdecydujesz, że pływanie na supie to coś dla Ciebie i chcesz więcej, rozważ zakup własnego. Wybór deski zależy od kombinacji wagi i umiejętności paddlera, jego przeznaczenia i lokalnych warunków. Różne deski sprawdzają się w różnych dyscyplinach, takich jak rekreacyjne wiosłowanie, surfing, turystyka, wyścigi i joga SUP. Jeśli wypożyczasz deskę, personel wypożyczalni pomoże Ci w wyborze. Aby dowiedzieć się więcej o deskach, zobacz Jak wybrać deskę sup.
 2. Wiosło: Wiosło SUP wygląda trochę jak rozciągnięte wiosło kajakowe z łopatką w kształcie łezki, która jest pochylona do przodu dla maksymalnej efektywności wiosłowania. Wiosło o prawidłowej długości będzie sięgać do nadgarstka, gdy ustawisz je przed sobą i podniesiesz rękę nad głowę. Więcej o wyborze i doborze rozmiaru wiosła przeczytasz w naszym artykule Jak wybrać wiosło sup.
 3. Kamizelka ratunkowa: W niektórych miejscach na świecie straż przybrzeżna klasyfikuje deski z wiosłami stand up jako jednostki pływające, więc jeśli wiosłujesz poza obszarem surfowania lub pływania, musisz mieć kamizelkę na pokładzie. Dorośli nie muszą ich nosić, ale dzieci już tak. Sprawdź przepisy w miejscu, w którym pływasz, dotyczące wymagań wiekowych. Jak wybrać odpowiednią kamizelkę dla siebie dowiesz się z naszego artykułu Jak wybrać kamizelkę ratunkową.
 4. Gwizdek bezpieczeństwa i światło: Dla własnego bezpieczeństwa dobrze mieć również gwizdek bezpieczeństwa, aby ostrzec innych. Jeśli planujesz wypłynąć po zachodzie słońca, upewnij się, że masz też na pokładzie światło.
 5. Odpowiednia odzież: W miesiącach letnich na ciepłych akwenach, większość ludzi wybiera kombinację stroju kąpielowego, szortów na deskę i ochraniacza przeciwsłonecznego z krótkim lub długim rękawem. W chłodnych warunkach, gdy istnieje ryzyko hipotermię, należy nosić mokry lub suchy kombinezon.
 6. Smycz: Zazwyczaj sprzedawana oddzielnie, leash przywiązuje SUP do ciebie, utrzymując go w pobliżu, jeśli spadniesz. SUP jest dużym urządzeniem pływającym, więc bycie do niego przywiązanym może być ważne dla bezpieczeństwa. Istnieją smycze zaprojektowane specjalnie do surfowania, pływania po spokojnych wodach i rzekach; upewnij się, że kupujesz odpowiedni dla swojego przeznaczenia.
 7. Ochrona przeciwsłoneczna: Noś krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i odzież chroniącą przed słońcem.

Podstawowe techniki pływania na desce SUP

Przy niewielkim instruktażu większość początkujących jest w stanie wstać i zacząć wiosłować już w pierwszych minutach przygody z supem. Na dobry początek dajemy kilka wskazówek dotyczących:

 • Stania
 • Równowagi
 • Upadku i powrotu na pokład
Jak stanąć na SUPie

Przećwicz tę technikę wstawania:

 • Stań obok deski w wodzie o głębokości około kolan (tylko na tyle głębokiej, że płetwy na desce nie uderzają o dno).
 • Chwyć deskę za krawędzie i wejdź na nią w pozycji klęczącej, tuż za środkowym punktem deski (możesz szybko zlokalizować środek deski znajdując uchwyt do przenoszenia).
 • Trzymaj ręce po bokach deski, aby ją ustabilizować i przesuwaj jedną stopę na raz, aby umieścić stopy w miejscu, gdzie były kolana.
 • Zamiast wstawać jednym ruchem, zacznij od podniesienia klatki piersiowej do góry, utrzymując ugięte kolana. Gdy klatka piersiowa będzie już pionowo, rozszerz nogi, aby stanąć.
Utrzymywanie równowagi na SUPie

Kiedy już staniesz, musisz postępować odpowiednio, aby utrzymać równowagę na desce:

 • Ustaw stopy tak, aby były równoległe, oddalone od siebie o około szerokość bioder i wyśrodkowane pomiędzy krawędziami deski.
 • Trzymaj palce skierowane do przodu, kolana lekko zgięte i plecy proste.
 • Głowę i ramiona trzymaj stabilnie i w pozycji pionowej, a ciężar ciała przesuwaj, poruszając biodrami.
 • Twoje spojrzenie powinno być skierowane na horyzont. Unikaj wpatrywania się w stopy.
Jak trzymać wiosło SUP

Dość często zdarza się, że początkujący wioślarze trzymają swoje wiosła SUP w niewłaściwy sposób. Aby nie popełnić tego samego błędu, należy wiedzieć o dwóch rzeczach podczas chwytania wiosła:

 • Ostrze powinno być nachylone do przodu od trzonu, w kierunku nosa deski.
 • Kiedy wiosłujesz po prawej stronie deski, twoja lewa ręka będzie na uchwycie T, a prawa kilka stóp niżej na trzonie. Kiedy zmieniasz stronę, odwróć położenie rąk.
Upadek i powrót na deskę

Pomimo najlepszych starań, by zachować równowagę na desce, w pewnym momencie wpadniesz do wody. Zdarza się to nawet najlepszym wioślarzom, więc jeśli czujesz, że trochę brak Ci stabilności, nie przejmuj się tym i pamiętaj, że SUP to sport wodny, więc dobrze jest się zmoczyć.

Na te nieuniknione momenty, kiedy stracisz równowagę:

 • Odwróć się w bok, by wpaść do wody, a nie upaść na deskę. Upadek na deskę jest bardziej niebezpieczny i może spowodować kontuzję.
 • Staraj się trzymać wiosła podczas upadku. Jeśli je puścisz, najpierw odzyskaj deskę i wejdź z powrotem na nią, a następnie wiosłuj rękami, aby zdobyć wiosło.
Aby wrócić na SUP po odpadnięciu:
 • Ustaw się obok swojej deski i blisko jej środka.
 • Złap jedną ręką za uchwyt na środku deski.
 • Pozwól nogom wypłynąć na powierzchnię za tobą, a następnie odbij się nogami, ciągnąc za uchwyt, aby wsunąć się na deskę.
podstawy sup

Wiosłowanie na desce SUP

Tutaj zaczyna się prawdziwa zabawa. Jako początkujący paddler, zacznij od trzech pierwszych pociągnięć wiosłem:

Pociągnięcie w przód (Forward Stroke)

To podstawowe pociągnięcie napędza deskę do przodu przez wodę.

 • Zanurz wiosło w wodzie sięgając około dwóch stóp do przodu, a następnie wepchnij łopatkę aż pod powierzchnię. Przesuń wiosło z powrotem przez wodę do kostki, a następnie wyjmij z wody.
 • Trzymaj ramiona prosto i skręć z tułów, gdy wiosłujesz. Naciskaj na uchwyt wiosła górną ręką, nie odciągaj wiosła dolnym ramieniem. Dla niektórych osób pomocne jest myślenie o ciągnięciu deski za wiosłem, a nie o ciągnięciu wiosła przez wodę.
 • Aby płynąć w miarę prosto, musisz wykonywać naprzemienne pociągnięcia po obu stronach deski. Nie ma określonej liczby pociągnięć na jedną stronę; spróbuj około trzech lub czterech pociągnięć na jedną stronę, a następnie przerzuć się na drugą.
 • Im bardziej pionowo trzymasz wiosło, tym bardziej będziesz wyprostowany/a.
Pociągnięcie w tył

Pociągnięcie w tył jest proste do wykonania i może być użyte do spowolnienia, zatrzymania i skrętu. Jest to w zasadzie przeciwieństwo pociągnięcia do przodu.

 • Jeśli wiosłujesz po prawej stronie, sięgnij za siebie i umieść wiosło w wodzie w pobliżu ogona deski. Upewnij się, że łopatka jest cała pod powierzchnią wody.
 • Podobnie jak przy pociągnięciu do przodu, trzymaj ramiona prosto i skręcaj tułów, a nie ciągnij łopatki do przodu rękami.
 • Wykonując pociągnięcie w tył po prawej stronie deski spowodujesz, że nos deski będzie skręcał w prawo i odwrotnie.
Pociągnięcia skrętne

Pociągnięcie skrętne jest przydatny do obracania deski podczas postoju lub w ruchu.

 • Jeśli wiosłujesz po prawej stronie, obróć ramiona tak, aby prawe ramię było wysunięte do przodu.
 • Sięgnij do przodu i umieść wiosło w wodzie, zanurzając całą łopatkę.
 • Pociągnij wiosło dużym łukowym ruchem od nosa deski do ogona, obracając tułów i wykorzystując dźwignię nóg i bioder.
 • Wykonując ruch wymiatający po prawej stronie deski, obrócisz ją w lewo i odwrotnie.

Pierwsza wyprawa na sup

Zanim chwycisz za deskę i wyruszysz na wodę po raz pierwszy, oto kilka prostych wskazówek dotyczących planowania wyprawy na SUP:

 1. Wybierz mały, spokojny zbiornik wodny, np. jezioro lub staw, który jest wolny od wielu przeszkód, takich jak łodzie i boje.
 2. Poszukaj piaszczystej plaży lub innego miejsca, w którym możesz zanurzyć się w wodzie, aby łatwo zwodować swojego SUPa.
 3. Wybierz słoneczny dzień z niewielkim lub zerowym wiatrem.
 4. Jeśli na twojej trasie będziesz musiał/a wiosłować pod wiatr, zrób to na początku, by w drodze powrotnej w drodze powrotnej wiatry był w plecy, gdy będziesz zmęczony/a.
 5. Zabierz ze sobą kogoś do towarzystwa, abyście mogli mieć na siebie oko.
 6. Zaplanuj wyprawę na około godzinę.
Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!