Moja pierwsza deska – SUP dla początkujących

Paddleboarding jest obecnie popularnym sportem wodnym na całym świecie. Codziennie pojawiają się nowicjusze tego sportu. Jeśli jesteś jedną z tych osób, pamiętaj, że ważne jest dobranie odpowiedniej, początkującej deski do wiosłowania. Dobra, początkująca deska do wiosłowania na stojąco sprawi, że całe doświadczenie nauki będzie dla Ciebie łatwiejsze i przyjemniejsze. Wraz z rosnącą popularnością tego sportu, zaczęło pojawiać się coraz więcej marek desek wiosłowych. Nie jest tak łatwo znaleźć odpowiednią deskę SUP wśród wszystkich tych marek, dlatego też wybraliśmy 5 najlepszych desek dla początkujących, których dodatkową zaletą jest polski producent. Producent, do którego jest łatwy dostęp to duża zaleta z uwagi na pytania i problemy w przypadku sprzętu gabarytowo sporego i mającego swoją cenę.

Stand-up paddleboarding jest fantastycznym sportem, jak również wspaniałym sposobem podróżowania – a teraz ma również tę zaletę, że jest naturalnie społecznie odległy.

Jeśli nigdy wcześniej nie próbowaliście wiosłować i chcecie spróbować przed zakupem, istnieje wiele dedykowanych ośrodków sportów wodnych, które mogą wynająć SUP na wypróbowanie i co ważne możesz popływać na różnych deskach zanim zdecydujesz o swoim typie. Wypożyczalnie z  miejscami wynajmu desek znajdziesz w większości kurortów nadmorskich, ale także nad  jeziorami i większymi rzekami.

Jednakże, jeśli będziesz chciał zabrać deskę na wodę, kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota, postanowisz mieć swój własny SUP, który pozwoli Ci na ogromną swobodę w uprawianiu tego sportu.

Najlepsza deska wiosłowa dla początkujących: czego szukać?

Polski producent oferuje deski, które pasują do wszystkich gustów i kieszeni. Najważniejszą rzeczą przy zakupie deski wiosłowej dla początkujących jest zdobycie takiej, na której można łatwo stanąć. Podczas gdy przebywanie na stojaka  może być wyzwaniem samym w sobie, istnieje szereg czynników, które będą miały wpływ na stabilność deski. Poza zapewnieniem, że deska będzie w stanie utrzymać Twoją wagę (zwykle jest na to wskaźnik limitu wagi), będziesz musiał zwrócić uwagę na szerokość i długość deski oraz jej kształt.

Szersze deski są bardziej stabilne, ale wolniejsze, dłuższe są mniej zwrotne, ale bardziej pływalne. Ogólny kształt waha się od bulwiastego do smukłego i tłustego. Im szczuplejsza i ostrzejsza deska, tym bardziej nadaje się do sportów wyścigowych i surfingowych, ale są to dość zaawansowane operacje, więc należy wybrać na podstawie stabilności, a nie błyskotliwości na początek. Na początek szukasz uniwersalnej, turystycznej deski SUP, jeśli planujesz podróżować na dłuższych dystansach,  powinna być stosunkowo stabilna i łatwa do nauczenia się na niej podstaw.

W końcu oczywiście ważna jest cena. Tak jak w przypadku wszystkiego, za co się płaci, tak i w naszym rankingu wybraliśmy deski wiosłowe dla początkujących, które pozwalają na rozsądny wybór cenowy. Należy pamiętać, że dobrej jakości, pożądane deski dla początkujących są zawsze popularne na rynku wtórnym, więc kupując pierwszą deskę kiedyś będziemy ją mogli sprzedać za całkiem sporą sumę, którą będziemy mogli zainwestować w kolejną deskę.

Proponowane deski wiosłowe dla początkujących są lekkie, stanowią mniejsze zagrożenie w wodzie – czy kiedykolwiek uderzyła cię deska surfingowa? To boli – i są celowo modyfikowane, aby być jak najbardziej wypornym, co oznacza, że łapiesz więcej fal i uczysz się dużo szybciej.

Na szczęście dla tych, którzy zaczynają, wiele z tych początkujących desek ma teraz znacznie  większą szybkość i zwrotność niż standardowe piankowe deski długie, a także ładne kolory i logo, często wyglądają jak ręcznie rysowane elementy droższych ofert wykonywanych na zamówienie.

Surferzy szczycący się dobrymi relacjami z lokalnym „shaper’em” skorzystają z wieloletniej wiedzy hydrodynamicznej i świadomości możliwości klienta, lokalnych warunków i wymagań falowych, w wyniku czego powstanie produkt szyty na miarę, zaprojektowany tak, aby działał dokładnie zgodnie z przeznaczeniem.

Jednak dla tych, którzy dopiero zaczynają, najlepiej jest zacząć od czegoś „z półki”, ponieważ deska szyta na miarę może przyprawić o cenowy ból głowy.

Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa deska, tym łatwiej będzie złapać fale.

Nieco bardziej zaawansowani początkujący mogą  pomyśleć o rybie (tej z żyłką w ogonie) lub wydajnej krótkiej desce, powinni upewnić się, że ma ona dużą objętość, aby wspomóc stabilność i pływalność.

Ważny jest również materiał, ponieważ dla początkujących deski będą zazwyczaj wykonane z pianki lub podstawowej żywicy epoksydowej. Pierwsza z nich jest zaprojektowana tak, aby była jak najbezpieczniejsza, a nawet płetwy pod spodem są wykonane z elastycznego materiału, aby nie zatykały pływaków. Konstrukcje epoksydowe są wytrzymałe i mogą wytrzymać nieuniknione uderzenie lub upadek,  będą jednak bardziej bolesne. Spójrz również na sugerowaną wysokość jeźdźca, jego zdolności i wagę, które są zwykle związane z daną deską, którą zamierzasz kupić.

Basia

Basia

Komentarze

Zapisz się do newslettera!