Lokalna turystyka z SUPami

Poznaj lokalne wody wiosłując na SUPie

Szukasz jakiś sposobów na lockdown i wszechobecne ograniczenia? Możesz odkrywać lokalne wody! Lokalna turystyka z supami to świetny pomysł na wakacje w Polsce.

Twoje dalekie podróże zostały odłożone do odwołania, obozy letnie odwołane, wydarzenia przełożone bez możliwości zmiany terminu… Lista się wydłuża. Jesteśmy tam z Tobą.

Mamy jedna sposób, by się w tym wszystkim odnaleźć i odkryć zalety sytuacji.

W tym sezonie poświęć czas, którego być może nie miałeś wcześniej, aby docenić świat wokół Ciebie. Dosłownie – poszukaj klejnotów natury w swojej okolicy. Znajdź przygodę na własnym podwórku! Tak, mówiąc podwórko mamy na myśli Twój lokalny szlak wodny. SUP lokalnie!

Od Mazurskich Jezior, przez Kaszuby po Morze Bałtyckie, czy też lokalne rzeki lub mniejsze jeziorka – lokalność może oznaczać tak wiele różnych miejsc. I tak wiele różnych rodzajów wody. 

Najlepszy typ paddle board na rzekę

Rzeki są często mieszanką szybko płynących, skalistych nurtów wodnych i wolniejszych prądów. Zdecydowanie zalecamy poznanie lokalnej rzeki, na którą chcesz wyruszyć, zanim wskoczysz na deskę. Aby pływać na desce SUP po rzece, najprawdopodobniej trzeba być bardziej zaawansowanym paddleboarderem i umieć poruszać się po wzburzonych wodach. 

River paddle boarding wymaga SUP, który jest super wytrzymały i gotowy do podjęcia na skalistych wodach. Nadmuchiwany stand up paddle board to deska, która spełni warunki zarówno trwałości i stabilności. Deski epoksydowe są super, ale ten typ twardej deski nie sprawdzi się w skalistych wodach, ponieważ mogą one zostać uszkodzone przy uderzeniu. 

Nadmuchiwane deski SUP często są wykonane z wojskowego materiału PVS, który czyni je niemal niezniszczalnymi. Będziesz mógł wiosłować w dół rzeki bez obaw, że deska roztrzaska się podczas zderzenia ze skałami. Dodatkowo, nadmuchiwane deski unoszą się wyżej na wodzie, dając ci przewagę stabilności. 

Najlepszy typ paddle boarda na jezioro

Podobnie jak w przypadku paddle boardingu morskiego, twój SUP na jezioro jest w pewnym stopniu zależny od typu Twojego lokalnego zbiornika wodnego. 

Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze jeziora mają tendencję do spokojniejszych wód i mniejszego ruchu łodzi. Większe jeziora, takie jak jezioro Śniardwy, mogą wytwarzać prawdziwe surfingowe fale lub po prostu mieć większą liczbę łodzi na wodzie, aby uczynić ją wystarczająco wzburzoną dla twardej deski. 

Twarde deski są niezwykle wytrzymałe, zaprojektowane dla wszystkich poziomów umiejętności i zbudowana tak, aby wytrzymać zużycie podczas regularnego użytkowania. Są zazwyczaj łatwe do przenoszenia i dość lekkie!

Jak płytka może być woda, aby pływać na desce z wiosłem?

Zadawano sobie pytanie – czy można pływać na desce w potoku? Prawdziwe pytanie brzmi: jak głęboka musi być woda, aby można było bezpiecznie korzystać z deski do paddleboardingu? 

Dla najlepszej użyteczności, woda powinna mieć co najmniej 30 cm głębokości, aby uniknąć zadrapania dna deską. Należy jednak pamiętać, że płytka woda oznacza cięższy upadek. Pomyśl o wszystkich znakach ostrzegawczych na basenach, aby nie nurkować na głębokości i zastosuj tę samą logikę do oceny potencjalnych wód SUP.  

Płytka woda może oznaczać skały, powalone gałęzie drzew, gruz lub siedliska zwierząt. Nie chcesz przecież wpaść na nie deską, a tym bardziej upaść w przypadku utraty równowagi. 

W skrócie, zbadaj swoje lokalne opcje wodne, aby znaleźć najbardziej optymalną lokalizację do wiosłowana na SUPie, zanim wskoczysz do sąsiedniego potoku. Idealny zbiornik może być tylko kilkanaście kilometrów stąd!

Jak zawsze, gorąco polecamy poświęcenie czasu na zbadanie swoich wodnych eksploracji wcześniej, aby wiedzieć, czego będziesz potrzebować do poruszania się na desce. Miej pod ręką kamizelkę ratunkową, wiele Straży Przybrzeżnych nakazuje jej noszenie, a do eksploracji skalistych wód może być potrzebny nawet kask.

Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!