Kolejny Poziom SUP-owania, wyjdź ponad swoją strefę komfortu, ponad panikę

Jedną rzeczą, która łączy wszystkich super surferów, jest to, że wszyscy dążymy do poprawy naszych wyników. Zwykle podróż zaczyna się od nauki podstaw na twardej desce 10’6, ale Twój potencjał do jazdy na fali znacznie wzrośnie, gdy wejdziesz na 9’0 ”lub mniej. 

W tym artykule pokażemy, co jest możliwe z deską 7’2 x 25 ”, kiedy nie ścigamy się tylko tworzymy własne wariacje z deską. Nie ma nic przyjemniejszego niż dobre uderzenie w brzeg fali lub wystawanie ponad nią. Dobra znajomość fal i wyczucie czasu łączą się podczas wykonywania tak potężnego ruchu, który nie tylko zapewni wspaniałe i efektowne doznania, ale także zapunktujemy u podziwiających nas na plaży.

Warunki, na które należy zwrócić uwagę:
Płynięcie na fali wymaga jedynie rozsądnej szybkości i zaangażowania, każda fala wystarczająco silna aby cię poruszyć, będzie w porządku. Należy unikać opadających, powolnych fal. Przyjemna, znaczna odległość od brzegu i odpowiedni odcinek  wznoszenia się fal są tym, czego szukasz. Na jeziorze, na morzu, nie ma to znaczenia, o ile można uzyskać rozsądną prędkość.

Sprzęt:
Ostatecznie, im mniejsza jest deska, której możesz użyć, tym szybsze i bardziej dynamiczne będą twoje zwroty i uderzenia. Pamiętaj jednak, że musisz być w stanie stać na niej dłużej niż dziesięć minuti. Najlepszą kombinacją byłoby mieć coś większego, szerszego na wzburzone warunki i mniejszą, węższą deskę na dobre, czyste fale. Sztywniejsze deski zapewnią Ci większą siłę podczas skrętu, a wiosło z włókna węglowego doprowadzi Cię szybciej do fali. Na koniec spróbuj kupić najlżejszą deskę, na jaką Cię stać, nie pożałujesz!

Ruch:
zanim jeszcze zaczniesz, wybierz falę, która jest wystarczająco stroma, aby dać ci trochę prędkości, im większa, tym lepsza do pewnego stopnia, więc uważaj na ustawioną falę, która dostarczy potrzebną energię. Zakładając, że wystartowałeś: 

1 . Najpierw zjedź falą. Jeśli możesz, podwiosłuj swoją deskę, aby uzyskać większą prędkość – im większa, tym lepiej – chociaż dobrze wymierzone w czasie uderzenie również pomoże.

2 . Spójrz na swoją falę. Szukasz fali zamykającej lub rzucającej się do uderzenia. Pochyl się i zjeżdżaj mocno z dolnego zakrętu, powinieneś mieć szeroką postawę z tylną stopą prosto na ogonie pośrodku deski.

3. Kiedy już zauważysz swoją falę, musisz skupić się na uderzeniu jej pod krawędź do rzucania, jeśli to możliwe, najlepiej zsynchronizować ją z przerwą. Podchodząc do krawędzi, musisz mocno wyrzeźbić tylną stopę i skierować deskę z powrotem w stronę plaży.

4. Tu zaczyna się zabawa! Gdy mocno uderzysz pod krawędź  fali (jeśli masz prędkość i wyczucie czasu), deska wyskoczy w górę i nad krawędź. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wszystko pójdzie gładko gdy będziesz unosić się na białej wodzie. Utrzymuj przednią stopę lekką i zegnij przednią nogę, dzięki temu deska wyżej się podniesie.

5. W tym miejscu wszystko może się nie udać, więc gdy znajdziesz się w powietrzu lub na powierzchni wody, musisz odwrócić deskę z powrotem w kierunku plaży, aby mieć szansę na wyjechanie z niej.

6. Gdy deska jest zwrócona w stronę plaży, skoncentruj się na przesunięciu ciężaru do przodu i ponad linią środkową deski. Dzięki temu deska będzie bardziej stabilna, gdy opadniesz z powrotem i ponownie wejdziesz w falę opadającą z wodą. Użyj wiosła jako usztywnienia, aby wygodniej jechać.

7. Teraz wracasz na dół, obniż masę ciała, zginając kolana i ponownie użyj wiosła, aby pomóc zrównoważyć, aż będziesz w stanie wstać i chwycić ją.

Gdy w końcu miną długie, ciepłe letnie dni, a jesienne fale zaczną poprawiać Twoje umiejętności pływania poczujesz jaki wspaniały jest ten sport, jak dużo daje wolności, radości i wewnętrznej siły. Moc jest w Tobie, w przyszłym sezonie i kolejnych będzie mnóstwo czasu na SUP-owanie!

Basia

Basia

Komentarze

Zapisz się do newslettera!