Jak wiosłować na desce

supy

Przewodnik dla początkujących jak wiosłować na desce

Paddle boarding jest doskonałym sportem dla każdego, łatwo się go nauczyć i można go uprawiać na prawie wszystkich akwenach wodnych. Paddle boarding wywodzi się z surfingu i był wykonywany wyłącznie w oceanie, ale jak popularność wzrosła zawodnicy zaczęli testować supy na wszystkich zbiornikach wodnych i okazało się, że wiosłowanie na spokojnej wodzie cieszy tak samo, a nawet bardziej. Stand up paddle boarding, lub SUPing, jest niezwykle zróżnicowanym i wszechstronnym sportem. W innych artykułach omówimy szczegóły na temat różnych stylów, technik i typów desek.

jak wiosłować na desce

Kształty SUPów

Istnieją dwa główne style kształtów desek, turystyczne i all-around. Deski turystyczne szczycą się bardziej spiczastym nosem, są dłuższe i węższe. Można nimi wiosłować na dłuższe odległości, a nawet się ścigać. Deska all-around ma zaokrąglony nos i jest zazwyczaj bardziej stabilna, co czyni ją idealną do surfingu, swobodnego wiosłowania i SUP Jogi. 

Konstrukcje

Zwykle SUPy dzielą się na dwie główne konstrukcje, nadmuchiwane i twarde. 

Nadmuchiwane są nowszą konstrukcją, która jest niezwykle trwała, stabilna i – łatwa do transportu i przechowywania. Ponieważ można je nadmuchać i zwinąć, podobnie jak śpiwór, są łatwe do zmieszczenia w bagażniku samochodu lub w szafie. Deska twarda może mieć jedną z trzech konstrukcji: epoksydową, soft top lub poliwęglanową. Deski twarde są sztywne jak tradycyjna deska surfingowa i zajmują mniej czasu, aby je przygotować do wiosłowania. Jest to świetna opcja dla ludzi z wystarczająco dużą ilością miejsca do przechowywania i którzy chcą po prostu wskoczyć na niej do wody, bez zbędnych ceregieli.

Przygotuj się do wody

Istnieją pewne istotne wskazówki i procedury, które będziesz chciał wiedzieć przed wyruszeniem na swoje pierwsze wiosłowanie. Posiadanie planu i odpowiedniego sprzętu jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Zwróć uwagę na to, gdzie będziesz wchodził i wychodził z wody, i pamiętaj, aby podzielić się z przyjaciółmi swoją lokalizacją i czasem, w którym będziesz wiosłował, zanim wyjdziesz, jeśli idziesz sam. Zawsze noś swój smartwatch do pływania i smycz, aby zapewnić sobie najlepsze praktyki bezpieczeństwo.  Bycie przygotowanym na wszystko pozwoli Ci mieć spokój ducha podczas wiosłowania i pozwoli na najlepsze i najbardziej przyjemne spędzenie czasu na wodzie.  

Zalecane wyposażenie

 • Osobiste urządzenie do pływania (np. smartwatch)
 • Wiosło SUP
 • Paddle Board – czyli deska SUP
 • Zwinięta smycz
 • Woda
 • Przekąski
 • Telefon 
 • Suchy worek (do przechowywania wszystkich suchych rzeczy)

Najważniejsze wskazówki

 • Ustaw dziub swojego wiosła przodem do kierunku jazdy.
 • Zamocuj swoją smycz prawidłowo do deski i zabezpiecz pasek na rzep wokół kostki. Większość desek ma zatyczki do smyczy lub metalowe D-ringi na ogonie, gdzie smycz powinna być prawidłowo zamocowana.
 • Wyśrodkuj stopy, aby móc wstać. Dobrym punktem odniesienia na naszych deskach jest środkowy uchwyt do przenoszenia. Umieść stopy po obu stronach uchwytu, aby uzyskać idealną równowagę. 
 • Najpierw złap równowagę! Zanim wyruszysz na swoją przygodę, ustaw się wygodnie na desce. Zawsze zalecamy zacząć na kolanach, a następnie wstać! 

Czas na wiosłowanie

Podobnie jak w każdym innym sporcie, im więcej ćwiczysz, tym większą nabierzesz wprawę, ale nie musisz być ekspertem, by dobrze się bawić. Czy chcesz SUP surfować, ćwiczyć jogę na desce z wiosłem, wziąć udział w treningu lub po prostu popływać, znajdziesz deskę dla siebie!

Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!