Jak prawidłowo przechowywać Paddle Board

Jak prawidłowo przechowywać Paddle Board

Spójrzmy prawdzie w oczy – nikt nie chce, aby ich stand up paddle board został uszkodzony leżąc na strychu czy w piwnicy. Ale prawda jest taka, że bardzo często supy mogą ulec uszkodzeniu poprzez ich nieprawidłowe przechowywanie. Co robimy źle? Jak prawidłowo przechowywać paddleboard?

Słyszeliśmy wszystkie straszne historie – rozwarstwienia, pęknięcia, a nawet pleśń. Nie pozwolimy, aby to przytrafiło się Twojemu SUP-owi. Dzisiaj nauczymy Cię, jak przechowywać deski do paddleboardingu i jakie są najlepsze opcje przechowywania SUPa, abyś nigdy nie musiał/a się martwić, że Twój SUP zostanie uszkodzony, gdy nie będzie używany. Jest to o wiele prostsze niż myślisz.

Zanim przejdziemy do konkretów, ważne jest, abyś wiedział/a, że jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie zimy są długie i mroźne, twoja deska będzie prawdopodobnie leżała nieużywana przez kilka miesięcy (chyba że jesteś dziką bestią, która wiosłuje w środku zimy). Uznajemy to za długoterminowe przechowywanie paddleboardów. Przechowywanie paddleboardów w zimie sprawia, że twój SUP jest bardziej podatny na uszkodzenia, więc musisz podjąć dodatkowe środki ostrożności, jak go przechowywać.

Przez lata śledziliśmy wszystkie najczęściej zadawane pytania naszych klientów dotyczące przechowywania deski z wiosłem w odpowiedni sposób. Wybraliśmy sześć najbardziej popularnych pytań i odpowiadamy na nie przy pomocy wszystkich naszych rozwiązań przechowywania. Chwyć długopis i kartkę, bo to będzie niezły materiał.

6 najczęściej zadawanych pytań dotyczących przechowywania desek SUP 

1. Gdzie najlepiej przechowywać moją deskę?

Deskę SUP możesz przechowywać w dowolnym miejscu w swoim domu/garażu/szopie. Najlepsze do przechowywania są izolowane pomieszczenia. Nie należy przechowywać deski SUP obok podgrzewacza wody w piwnicy.

Jedyne miejsca, w których nie należy przechowywać deski to miejsca, w których może być zbyt gorąco lub zbyt zimno. Zalecana temperatura przechowywania deski to 4 – 40 stopni Celsjusza. Takim bezpiecznym miejscem może być garaż, czy piwnica, która jest czysta, bezpieczna i łatwo się do niej dostać.

2. Czy mogę przechowywać moją deskę pod pokładem?

Nie, ponieważ Twoja deska jest narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w ciągu dnia. Pozostawienie deski w bezpośrednim świetle słonecznym jest jedną z głównych rzeczy, których nie należy robić z paddle board.

3. Czy lepiej przechowywać deskę wewnątrz czy na zewnątrz mojej torby? (Nadmuchiwane deski SUP i twarde deski do wiosłowania)

Obojętnie! Przechowywanie twardej deski do wiosłowania w torbie dziennej nie wpłynie na jej integralność ani na to, jak bardzo jest trwała. W przypadku nadmuchiwanej deski, może to spowodować zagniecenia, ponieważ będzie ona zwinięta, aby zmieścić się w torbie na dłuższy okres czasu. Jednak po napompowaniu nadmuchiwanej deski SUP zagniecenia znikną.

Jeśli zamierzasz przechowywać swoją deskę epoksydową w torbie, ważne jest, aby przechowywać ją w pomieszczeniach zamkniętych lub w przestrzeni z kontrolowanym klimatem.

4. Czy lepiej przechowywać moją nadmuchiwaną deskę z wiosłem nadmuchaną czy opróżnioną?

Nie ma znaczenia czy przechowujesz swoją nadmuchiwaną deskę SUP napompowaną czy spuszczoną. W obu przypadkach nie dojdzie do żadnych uszkodzeń. Jeśli zdecydujesz się przechowywać deskę napompowaną, zalecamy zmniejszenie ciśnienia o kilka PSI na wypadek, gdyby miejsce, w którym przechowujesz deskę, stało się zbyt ciepłe.  Zbyt wysoka temperatura może potencjalnie uszkodzić uszczelnienia deski.

5. Czy moja deska spleśnieje podczas przechowywania?

Twoja deska nie spleśnieje w miejscu przechowywania, jeśli upewnisz się, że jest całkowicie sucha i czysta przed przechowywaniem. Przed spakowaniem nadmuchiwanej deski należy spłukać ją słodką wodą, a następnie wysuszyć (powietrzem lub ściereczką) przed zwinięciem i schowaniem. Zalecamy użycie mydła, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z deski. Ten sam proces odnosi się do desek epoksydowych – zmyć słodką wodą, a następnie wysuszyć całkowicie, zwłaszcza jeśli planujesz przechowywać go w torbie dziennej.

6. Czy lepiej zostawić zdejmowane płetwy na desce podczas przechowywania?

Lepiej jest zdjąć zdejmowane płetwy z deski w celu zapewnienia długotrwałego przechowywania. Zdejmując płetwy unikniesz ryzyka zaklinowania się płetw w pudełkach na płetwy. Jeśli używasz deski SUP w słonej wodzie, upewnij się, że od czasu do czasu zdejmiesz płetwy, aby zmyć z nich sól.

Jak przechowywać SUP dla krótkoterminowo?

Teraz, gdy nauczyłeś się najlepszych praktyk dla długoterminowego przechowywania paddle board, mamy zamiar wyjaśnić niektóre najlepsze krótkoterminowe opcje przechowywania. Krótkoterminowe przechowywanie jest najbardziej powszechne w czasie letnim lub dla tych szczęśliwców, którzy naprawdę nie widzą zimy przez cały rok. W lecie, większość z Was używa swojego SUPa co tydzień lub nawet codziennie. Jeśli chodzi o przechowywanie paddle board przez noc lub nawet kilka dni, nadal musisz być sumienny w właściwym przechowywania deski. Prawie wszystkie te same zasady mają zastosowanie do krótkoterminowego przechowywania, jak w przypadku długoterminowego.

Zasady krótkoterminowego przechowywania deski SUP:

  1. Zawsze myj deskę SUP słodką wodą po użyciu, a następnie wysusz (jeśli tego nie zrobisz, będzie ona okropnie pachnieć przy następnym użyciu).
  2. Nigdy nie zostawiaj deski na zewnątrz na cały dzień (bezpośrednie działanie promieni słonecznych spowoduje odbarwienie deski).
  3. W przypadku nadmuchiwanych SUP-ów, jeśli zamierzasz trzymać deskę napompowaną, zawsze spuszczaj kilka PSI, gdy nie jest używana.
  4. Przechowując deskę, staraj się zawsze umieszczać ją kadłubem skierowanym w stronę ściany. Jest to najbardziej kluczowa część, którą będziesz chciał chronić, ponieważ uszkodzony kadłub może negatywnie wpłynąć na wydajność deski.
  5. Zawsze opieraj swoją deskę na boku lub ogonie, nigdy na nosie. Ze względu na konstrukcję deski, nos jest zazwyczaj najsłabszym punktem deski.

Podsumowując…

Bezpieczne przechowywanie paddle boardów jest ważnym czynnikiem, aby mieć pewność, że twój SUP żyje długo i szczęśliwie. Podczas gdy zarówno przechowywanie, jak i transport mogą być nieco trudniejsze przy tak dużej desce, są one niezbędnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz zachować jakość i żywotność swojej deski.  Musimy przyjąć ogólną zasadę: nigdy nie przechowywać paddle board na zewnątrz przez długie okresy czasu. Zawsze przechowuj paddle board w przestrzeni kontrolowanej przez klimat między 4-40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby zawsze umyć i wysuszyć deskę po użyciu przed przechowywaniem, aby uniknąć pleśni i brzydkiego zapachu. I na koniec, upewnij się, że gdziekolwiek przechowujesz paddle board, jest on bezpiecznie zamknięty, aby nikt nie mógł go ukraść lub uszkodzić.

Teraz, gdy już wiesz, jak przechowywać nadmuchiwane deski SUP, utrzymanie deski w nieskazitelnym stanie przez wiele lat powinno być łatwe.

Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!