7 fizycznych i psychicznych korzyści płynących z SUP

SUP (Stand up paddle boarding) to niesamowity sport z wielu powodów. Wyprowadza cię na świeże powietrze, daje ci niezły trening i może się okazać dobry dla twojego zdrowia psychicznego. Gdy zabierzesz deskę i wypłyniesz na gwałtowne fale będziesz miał naprawdę ekscytujące doznania. W tych okolicznościach doświadczysz prawdziwych emocji i wielu korzyści pływania na desce z wiosłem.

Trening całego ciała

Nawet na najspokojniejszych wodach wejście na deskę i płynięcie może być niesamowitym treningiem całego ciała. Używasz ramion do wiosłowania, kręgosłupa do równowagi , a nóg do stabilizacji. Po dodaniu prędkości i nieoczekiwanych zwrotów akcji dla całego twojego ciała będzie to wyzwanie, a twoje mięśnie naprawdę będą ciężko pracować. Nie ma tak wielu innych sportów lub ćwiczeń, które działają prawie na wszystkie grupy mięśni naraz. To sprawia, że ​​SUPing jest doskonałym wyborem dla każdego, kto chce uzyskać formę.

Dobry trening Cardio

Oprócz tego, że jest dobry jako trening siłowy, SUP jest doskonałym sportem sercowo-naczyniowym. Kiedy ścigasz się z falami i pracujesz nad oporem wody, twoje tętno zaczyna wzrastać. Możesz wykonywać sprinty w krótkich odcinkach lub podnosić wytrzymałość na długim odcinku. Jeśli chodzi o trening cardio, pływanie na desce jest tak samo dobre, jak bieganie lub jazda na rowerze. Łączy wszystkie dobre elementy w jednym, dodatkowym  plusem jest fakt, że nie wywiera ogromnej presji ani wpływu na twoje stawy.

Poprawia koncentrację

Ustawienie SUP  na wodzie i utrzymanie na nim równowagi wymaga zwłaszcza początkowo dużej koncentracji. Całe twoje ciało działa jak jedno, abyś stał pewnie, gdy woda płynie i przeszkody pojawiają się niemal znikąd. Musisz skupić się na wodzie wokół siebie i tym, co nadchodzi, abyś mógł utrzymać kurs i siebie na desce. Nawet przy łagodniejszych wiatrach z pewnością jest to trudne, a jeśli chcesz pozostać w pozycji wyprostowanej, musisz cały czas utrzymywać koncentrację. Wyostrzona koncentracja ma wiele zalet i jest korzystna dla wszystkich dziedzin życia.

Odstresuj się w naturze

Otaczanie się lasem i górami lub plażą czy jeziorem to jedno z najlepszych uczuć na świecie. Możesz natychmiast poczuć mentalny i emocjonalny wpływ bycia blisko natury. Płynąca woda jest szczególnie korzystna dla umysłu i pozwoli ci łatwo uwolnić się od stresów  lub zaburzeń nastroju.

Akcja wsiadania na deskę w trybie stand-up, szczególnie w trudniejszych warunkach pogodowych , również pozwala się odstresować, ponieważ musisz skupić się na tym, co robisz i nie masz czasu na myślenie o niczym innym. Po ukończeniu treningu poczujesz się jakbyś był o setki kilometrów od wszystkiego, co powodowało twoją udrękę psychiczną. Endorfiny, które przypłyną do ciebie na długo poprawią nastrój, więc prawie niemożliwe jest, aby czuć przygnębienie po wejściu na deskę.

Zwiększenie równowagi

Deski z wiosłami są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci utrzymać się w pozycji pionowej. Jednak cały czas musisz pracować, aby utrzymać się  na nogach. Jest to szczególnie ważne, gdy wiosłujesz na wzburzonej wodzie z dużymi falami.

Nauczysz się toczyć walkę z ciągle zmieniającą się powierzchnią, która nieoczekiwanie potrafi  rzucać cię w różne strony. Korzyści z tego w codziennym życiu są niewiarygodne. Będziesz o wiele lepiej przygotowany na utrzymanie pionu, jeśli potkniesz się lub zostaniesz popchnięty. To znacznie przyczyni się do zapobiegania urazom i sprawi, że będziesz znacznie stabilniejszy. Poprawa równowagi jest długą drogą do promowania zwinności, wydłużenia czasu reakcji, a nawet może poprawić ogólną wydajność .

Era połączenia online

Era cyfrowa jest cudowna. Jesteśmy połączeni przez cały czas i możemy rozmawiać z przyjaciółmi i członkami rodziny na całym świecie. Możemy dzielić każdą część naszego życia, co jest świetne, jeśli jesteś daleko od bliskich. Jednak drugą stroną tego jest fakt, że jesteśmy stale połączeni, a nasze inteligentne urządzenia ciągle otrzymują wiadomości, na które należy nieustannie zwracać uwagę. Może to być niezwykle wyczerpujące i męczące.

Kiedy jesteś na desce z wiosłem, to jesteś tylko ty, deska i woda. Twoja uwaga skupiona jest na chwili i nie ma czasu na sprawdzenie telefonu. To doskonałe antidotum na świat napędzany technologią, w którym żyjemy, ponieważ nie masz innego wyjścia, jak odłożyć telefon i być obecny w tej chwili. Możesz myśleć o tym jak o mini-cyfrowej detoksykacji.

Przerwa od siedzenia

Zbyt wielu z nas spędza życie siedząc za biurkiem, stukając w klawiaturę lub siedząc na spotkaniach i pochylając się nad biurkami, aby robić notatki. Doprowadziło to do wielu problemów z szyją, plecami i ramionami, a także do skrócenia mięśni, które powinny być długie, oraz osłabienia innych, które powinny być silne. Siedzący tryb życia może również stanowić zagrożenie dla zdrowia, a długie siedzenie może prowadzić do różnego rodzaju dolegliwości i chorób. Pływanie na desce jest idealnym rozwiązaniem problemu, ponieważ musisz to robić na stojąco . Dodatkowo używasz mięśni, które w innym przypadku nie przydają się. Wzmacniasz także kręgosłup i rdzeń, poprawiasz postawę, aby nie odczuwać tak obolałej szyi po codziennym wielogodzinnym siedzeniu.

Wejście na deskę zapewnia doskonały trening psychiczny i fizyczny dla osób w każdym wieku. Jeśli zaczniesz wiosłować, wkrótce zobaczysz korzyści.

Basia

Basia

Komentarze

Zapisz się do newslettera!