5 wskazówek dla początkujących

Przedstawiamy 5  wskazówek dla początkujących paddlerów, które pomogą Wam płynnie wejść w przygodę z supami.

Chcemy, aby twoje pierwsze doświadczenie z deską paddleboardową było radosne i udane! Jak w przypadku każdej nowej aktywności, opanowanie podstaw i przejście od początkującego do średnio zaawansowanego zajmie trochę czasu. Więc upewnij się, że jesteś cierpliwy i miły dla siebie w odniesieniu do swoich postępów.

Aby ułatwić ci rozpoczęcie przygody, mamy dla ciebie 5 pomocnych wskazówek dotyczących wiosłowania, które warto rozważyć. Po opanowaniu tych podstaw paddle boarding, będziesz gotowy, aby dowiedzieć się, jak poprawić swoją technikę paddle board i stać się prawdziwym waterman.

1. Najpierw ćwicz na twardym podłożu

Zalecamy, aby najpierw stanąć na desce na stałym gruncie, zanim położycie deskę na wodzie. Pamiętaj, aby usunąć środkową płetwę, znaleźć równowagę i pewność siebie na suchym lądzie, wcześniej jednak upewniając się, że używasz delikatnej i równej powierzchni, takiej jak piasek lub trawa. Gdy poczujesz się komfortowo, nadszedł czas, aby uderzyć w wodę.

 • Zacznij na kolanach na środku deski.
 • Wykonaj kilka próbnych ruchów wiosłem, które będą potrzebne, aby nabrać trochę prędkości.
 • Połóż ręce na desce pod ramionami, a trzon wiosła pod dłońmi.
 • Patrząc na horyzont, przesuń lewą stopę do przodu deski, tak aby kolano przesunęło się w kierunku pachy.
 • Trzymając nacisk na dłonie, przesuń prawą stopę do przodu, tak aby stopy były rozstawione na szerokość ramion. 
 • Wstań tak szybko jak potrafisz, utrzymując równowagę na obu stopach nad środkowym uchwytem deski, na szerokość barków, z biodrami skierowanymi do przodu deski.
 • Uśmiechnij się i zacznij wiosłować.

Pro Tip: Tak jak łatwiej jest utrzymać równowagę na rowerze, który się porusza, łatwiej jest stanąć na desce do wiosłowania, która się porusza. Wykonaj kilka mocnych wiosłowań po każdej stronie deski przed wstaniem.

2. Znajdź łatwe miejsce do wypuszczenia deski

Na pierwsze wiosłowanie najlepiej wybrać się na plażę z miękkim piaskiem i łagodnym zejściem do wody. Podczas gdy średniozaawansowani paddlerzy nie będą mieli problemów z wodowaniem z doków lub plaż pokrytych kamieniami, początkujący powinni upewnić się, że mają pod sobą miękką powierzchnię.

 • Wejdź do wody na głębokość kolan
 • Stań na środku deski, upewniając się, że płetwa centralna nie dotyka ziemi. Jeśli tak nie jest, zrób jeszcze kilka kroków wgłąb wody i spróbuj ponownie.
 • Wykonaj kilka mocnych wiosłowań po obu stronach, aby nabrać prędkości.
 • Skup się na horyzoncie przed sobą i wyprostuj się tak, jak ćwiczyłeś na twardym podłożu.

3. Trzymaj wiosło we właściwy sposób

Istnieje właściwy i niewłaściwy sposób trzymania wiosła, co może być problematyczne, jeśli jesteś nowy w tym sporcie. Po pierwsze, należy dostosować długość wiosła tak, aby było 8-10 cm wyższe od ciebie. Prawidłowy sposób trzymania wiosła to kąt ostrza w stosunku do przodu deski. Ważne jest, aby uzyskać pewną odległość między rękami dla najbardziej efektywnego pociągnięcia wiosła, jak również, utrzymując jedną rękę na górze wiosła, a druga ręka niżej na wale. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami, aby znaleźć dokładnie gdzie umieścić rękę na wale.

 • Trzymając uchwyt końcowy prawą ręką, podnieś wiosło nad głowę tak, żeby było równolegle do ramion.
 • Dostosuj swoją pozycję, aż prawe przedramię jest pionowo między prawą ręką a łokciem.
 • Chwyć trzon wiosła lewą ręką i dostosuj pozycję, aż utworzysz kolejną pionową linię między lewą ręką a łokciem.
 • Utrzymuj tę pozycję rąk podczas wiosłowania, zmieniając ręce podczas wiosłowania po każdej stronie deski.

4. Przygotuj się na upadek z deski

Choć jest bardzo prawdopodobne, że pozostaniesz całkowicie suchy/a, nawet podczas pierwszego pływania na desce z wiosłem, szansa na popłynięcie zawsze jest. Jeśli stracisz równowagę, zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby spaść z deski. Nie sięgaj po deskę, gdy spadasz, ponieważ każdy twardy przedmiot pod tobą może stać się zagrożeniem. Jeśli jesteś przypięty/a do deski porządną smyczą SUP, nie musisz się martwić o utratę deski podczas upadku. Tak więc, jeśli czujesz, że spadasz w prawo, upewnij się, że spadniesz jeszcze dalej w prawo niż gdybyś pozwolił/a grawitacji wykonać całą pracę.

Zawsze staraj się upaść płasko na wodzie, na brzuch lub na plecy, aby uniknąć zranienia się przez coś ukrywającego się pod powierzchnią wody.

5. Wróć na deskę po upadku

Musisz upewnić się, że potrafisz dostać się z powrotem na deskę w głębokiej wodzie – dzięki temu zminimalizujesz strach przed upadkiem. Najlepiej najpierw poćwicz w wodzie po pas, aby zbudować swoją pewność siebie.

 • Stojąc w wodzie obok deski, umieść wiosło na desce.
 • Złap jedną ręką za uchwyt do przenoszenia.
 • Drugą ręką złap za bok deski (lub reling) najbardziej oddalony od ciała.
 • Odbij się nogami, ciągnąc jednocześnie obiema rękami i wsuń ciało na deskę.

Pro Tip: Dwa elementy niezbędnego wyposażenia dla początkujących paddlerów.

 • Zawsze używaj smyczy do SUP, aby mieć pewność, że nie oddalisz od deski. Zalecamy, aby każdy miłośnik SUP nosił swoją smycz, ale ta rada jest szczególnie ważna dla osób, które pierwszy raz pływają na desce.
 • Zawsze noś kapok. Mimo, że kapoki nie są wymagane przez służby ratunkowe, początkujący paddlerzy powinni dla własnego bezpieczeństwa, nosić kamizelkę ratunkową SUP bez względu na to, gdzie wiosłują.
Joan

Joan

Komentarze

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera!